Gimnastyka sportowa

Jest to dyscyplina, która łączy w sobie siłę, elastyczność i artyzm, co powoduje, że jest jednym z najtrudniejszych, ale zarazem najbardziej widowiskowych sportów.

Dyscyplina sportowa

Gimnastyka sportowa zalicza się do grupy dyscyplin charakteryzujących się złożonością struktury ruchowej. To powoduje, że wymaga ona nie tylko doskonałej koordynacji ruchowej oraz właściwego rozwoju poszczególnych narządów, ale również bardzo wysokiego poziomu rozwoju wszystkich cech motorycznych, a także przygotowania psychicznego.

Kategorie

Program treningowy oraz zawody organizowane są zarówno w kategoriach męskiej gimnastyki sportowej, jak również żeńskiej gimnastyki sportowej.
Gimnastycy sportowi wykonują krótkie układy ćwiczeń na różnych przyrządach, trwające mniej więcej od 30 do 90 sekund (przy skokach przez stół gimnastyczny jeszcze krócej).

Kobiety

Wykonują one układy ćwiczeń w czterech konkurencjach: skok, poręcze asymetryczne, równoważnia, ćwiczenia wolne.


Skok

W tym ćwiczeniu zawodniczki skaczą przez stół do skoku. Poprzez rozbieg zawodniczka musi rozwinąć dużą szybkość, aby wykonać odbicie się w odskoczni. Po tym przeskakuje ona przyrząd, wykonując obroty i salta, a po wykonaniu ewolucji akrobatycznej ląduje.



Poręcze

To dwie żerdzie, na których zawodniczki wykonują ćwiczenia zamachowe i siłowe. Gimnastyczki wykonują na różnych częściach przyrządu 10-15 elementów, przechodząc od zwisów do podporów, stania na rękach, wykonując salta, obroty oraz przeskoki z dolnej żerdzi na górną i odwrotnie.



Równoważnia

Gimnastyczki w czasie ćwiczenia wykonują elementy akrobatyczne, skoki, obroty, elementy równoważne, również w siadzie i w leżeniu. Na koniec ćwiczenia wykonywany jest zeskok.



Ćwiczenia wolne

W układach ćwiczeń wolnych wykorzystuje się ewolucje akrobatyczne połączone z podskokami i piruetami oraz elementami choreografii, a cały układ wykonuje się do muzyki.



Mężczyźni

Wykonują oni układy ćwiczeń w sześciu konkurencjach: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze, drążek.


Ćwiczenia wolne

W układach ćwiczeń wolnych wykorzystuje się ewolucje akrobatyczne (salta, śruby), połączone z elementami statycznymi (stanie na rękach, wagi).



Koń z łękami

Jest to pokaz płynności balansu, a gimnastycy prezentując koła i obroty przemieszczają się po wszystkich częściach tego przyrządu, wykonując różne ewolucje.



Kółka

W skład tego przyrządu wchodzą dwa kółka, na których gimnastycy wykonują elementy zamachowe i siłowe. Jest to jedno z najtrudniejszych przyrządów w wieloboju gimnastycznym, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego ruchomość i niestabilność.



Skok

Zawodnicy skaczą przez stół do skoku (dawniej koń). Zawodnik wykonuje rozbieg, aby rozwinąć dużą szybkości, a następnie poprzez dynamiczne i sprężyste krótkie odbicie z odskoczni i odbicie z ramion, wykonuje obroty i salta. Zakończeniem jest perfekcyjne lądowanie.



Poręcze

Są to dwie równoległe żerdzie na których gimnastycy wykonują ćwiczenia zamachowe i siłowe. Dobór tych elementów stanowi o klasie zawodnika i widowiskowości ćwiczenia.



Drążek

Ćwiczenia na tym przyrządzie są wyłącznie zamachowe i lotne, bez zatrzymań, charakteryzujące się różnorodnością chwytów. Bardzo ważnym elementem jest zeskok, który kończy ćwiczenia i często przesądza o przegranej lub wygranej gimnastyka.